Σήμερα Παρασκευή στις 7.30 το βράδυ, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Λέσχης ο Ζάκυνθος θα πραγματοποιηθεί μια ενημερωτική εκδήλωση με θέμα τα ιδιωτικά έργα για τη στήριξη της τοπικής ανάπτυξης στη Ζάκυνθο μέσω του προγράμματος LEADER. Την εκδήλωση διοργανώνει το Δίκτυο Συνεργασίας Ζακύνθου και έγινε γνωστή από τον Πρόεδρο του Δικτύου Τζ. Σιγούρο.
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε-, ο κ. Σιγούρος σημείωσε πως είναι σημαντικό το επίτευγμα που κατάφερε το Δίκτυο για να αξιοποιηθεί ένας προϋπολογισμός ύψους € 1.741.250. Όπως ανέφερε η εκδήλωση θα έχει πληροφοριακό και ενημερωτικό χαρακτήρα για το πρόγραμμα που καλύπτει για πρώτη φορά όλη τη Ζάκυνθο, χωρίς αποκλεισμούς.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις παρακάτω δράσεις:
Υπο-δράση 19.2.1.2: Μεταφορά γνώσεων & ενημέρωσης σε ΜΜΕ αγροτικών περιοχών.
Υπο-δράση 19.2.2.2: Ενίσχυση επενδύσεων στην μεταποίηση, εμπορία και/ή ανάπτυξη γεωργικών προϊόντων με αποτέλεσμα μη γεωργικό προϊόν για την εξυπηρέτηση ειδικών στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.2.3: Ενίσχυση επενδύσεων στον τομέα του τουρισμού με σκοπό την εξυπηρέτηση ειδικών στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.2.6: Ενίσχυση επενδύσεων οικοτεχνίας με σκοπό την εξυπηρέτηση ειδικών στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.3.1: Οριζόντια εφαρμογή μεταποίησης, εμπορίας και/ή ανάπτυξης γεωργικών προϊόντων με αποτέλεσμα γεωργικό προϊόν με σκοπό την εξυπηρέτηση των στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.3.3: Οριζόντια εφαρμογή ενίσχυσης επενδύσεων στον τομέα του τουρισμού με σκοπό την εξυπηρέτηση των στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.3.4: Οριζόντια εφαρμογή ενίσχυσης επενδύσεων στους τομείς της βιοτεχνίας, χειροτεχνίας, παραγωγής ειδών μετά την 1η μεταποίηση, και του εμπορίου με σκοπό την εξυπηρέτηση των στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.3.5: Οριζόντια εφαρμογή ενίσχυσης επενδύσεων παροχής υπηρεσιών για την εξυπηρέτηση του αγροτικού πληθυσμού (παιδικοί σταθμοί, χώροι αθλητισμού, πολιτιστικά κέντρα, κ.λπ.) με σκοπό την εξυπηρέτηση των στόχων της τοπικής στρατηγικής.
Υπο-δράση 19.2.7.3: Συνεργασία μεταξύ μικρών επιχειρήσεων για διοργάνωση κοινών μεθόδων εργασίας και την κοινή χρήση εγκαταστάσεων και πόρων καθώς και για την ανάπτυξη και/ή την εμπορία τουριστικών υπηρεσιών, που συνδέονται με τον αγροτουρισμό.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, σύμφωνα και με την επιλεξιμότητα που καθορίζεται στο τοπικό πρόγραμμα της Ομάδας Τοπικής Δράσης (ΟΤΔ) Δίκτυο Συνεργασίας Ζακύνθου και η περίοδος υποβολής είναι από 12/12/2019 έως 13/3/2020.
Για όλες τις υπο-δράσεις είναι το σύνολο της περιοχής εφαρμογής του Τοπικού Προγράμματος εκτός της υπο-δράσης 19.2.2.3 που αφορά επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Δ.Ε. Λαγανά και ειδικότερα στα όρια του Εθνικού Θαλασσίου Πάρκου Ζακύνθου (Δ.Κ. Λιθακιάς, Μουζακίου, Παντοκράτορος και Τ.Κ. Καλαμακίου, Κερίου) και δραστηριοποιούνται ή πρόκειται να δραστηριοποιηθούν αποκλειστκά στον κλάδο του εναλλακτικού ή/και θεματικού τουριστμού ενισχύοντας δραστηριότητες όπως:
• Φυσιολοτρικός Τουρισμός
• Οικοτουρισμός
• Γαστρονομικός Τουρισμός
• Trekking
• Surfing
• Περιβαλλοντικός Τουρισμός
• Θαλάσσιος και Καταδυτικός Τουρισμός
• Λοιπές δραστηριότητες τουρισμού υπαίθρου.
Η υποδράση 19.2.2.3 δεν περιλαμβάνει την ενίσχυση των υποδομών διακυκτέρευσης.