Παραμένουν τα προβλήματα με την καταβολή της επιδότησης για περίπου 500 αγρότες της Ζακύνθου, στους οποίους για μια σειρά από λόγους δεν έχει καταβληθεί το σύνολο ή μέρος των χρημάτων που δικαιούνται για τις καλλιέργειές τους.
Θυμίζουμε πως η πλειοψηφία των παραγωγών έχει ήδη υποβάλει ένσταση μέσω της ΕΑΣΖ στον ΟΠΕΚΕΠΕ, ενώ για το θέμα είχε υπάρξει επίσκεψη εκπροσώπων της ΕΑΣΖ στη διοίκηση του Οργανισμού, παρουσία και του Βουλευτή Ζακύνθου.
Αν και υπήρξε δέσμευση για πληρωμές μέχρι και τα μέσα Μάρτη, ελάχιστοι παραγωγοί πληρώθηκαν τα χρήματα που τους οφείλονται.
Το ζήτημα είναι σοβαρό καθώς τα χρήματα αυτά είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητα στους παραγωγούς για να καλύψουν άμεσες ανάγκες και να ξεκινήσουν την νέα παραγωγή.
Ο Διευθυντής της ΕΑΣΖ Π. Βισβάρδης, μιλώντας στον –Ε- απέδωσε το πρόβλημα στην έλλειψη προσωπικού στις υπηρεσίες του ΟΠΕΚΕΠΕ στην Πάτρα.
«Παρά τις διαβεβαιώσεις που είχαμε, η διαδικασία προχωρά πολύ αργά. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω από το να πιέσουμε!» σημείωσε σχετικά.
Σύμφωνα με τον κ. Βισβάρδη το σοβαρότερο πρόβλημα εντοπίζεται σε 200 παραγωγούς που είτε δεν έχουν πάρει καθόλου επιδότηση, είτε έχουν λάβει μόνο το 50%.