ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ” ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΩΤΡΗΣΕΙΣ
Επεισοδιακή και με έντονη την παρουσία πολιτών, συλλογικοτήτων αλλά και Δημάρχων από τα νησιά της Περιφέρειας ήταν η συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου στην Κεφαλονιά για το θέμα της εξόρυξης υδρογονανθράκων και για ακόμη μια φορά οι γείτονες μας απέδειξαν πως για θέματα που θεωρούν ότι τους θίγουν, αντιδρούν και μάλιστα δυναμικά σε αντίθεση με εμάς που περί άλλων τυρβάζουμε…
Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι το γεγονός ότι ο θεματικός Αντιπεριφερειάρχης για θέματα αγροτικής ανάπτυξης Σωτήρης Κουρής, πήγε για μία ακόμη φορά κόντρα στην παράταξή του, μιλώντας εναντίον των εξορύξεων, αν και στο τέλος δεν ήταν παρών στην ψηφοφορία, η οποία κατέληξε σε μια θετική στάση απέναντι στο σχεδιασμό για έρευνες και μελλοντικά εξορύξεις στην θάλασσα του Ιονίου και συγκεκριμένα στη δική μας θαλάσσια γειτονιά.