Σε εκκρεμότητα βρίσκεται ένα ζήτημα που είχε επί μακρόν απασχολήσει την επικαιρότητα και αφορούσε τις παρεμβάσεις που έγιναν πριν από δύο χρόνια από την προηγούμενη δημοτική αρχή για την κατασκευή νέων γηπέδων τένις.
Θυμίζουμε πως οι παρεμβάσεις είχαν προκαλέσει την αντίδραση των περιοίκων και κινητοποίησαν τις εισαγγελικές αρχές του νησιού που σταμάτησε τις εργασίες ως παράνομες. Ακολούθως οι αρμόδιες υπηρεσίες προχώρησαν στην επιβολή προστίμων κατά του Δήμου, ύψους 60.000 Ευρώ, γεγονός που επίσης προκάλεσε αντιδράσεις αφού θα επιβαρύνουν το σύνολο των ζακυνθινών. Και στο δια ταύτα, ο χώρος δίπλα από την Παιδική Χαρά που περιορίστηκε έμεινε ημιτελής, με φανερά τα σημάδια της εγκατάλειψης και την πρόχειρη περίφραξη να ελλοχεύει κινδύνους για τα παιδιά.
Με αφορμή μια συζήτηση που έγινε στην τελευταία συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου σε σχέση με μια δικαστική αντιπαράθεση που υπάρχει με επιχειρηματία της περιοχής του Κρυονερίου, ο Δήμαρχος Π. Κολοκοτσάς έκανε γνωστό πως αναμένονται εξελίξεις που αφορούν την νομιμοποίηση των κτισμάτων που είχαν κατασκευαστεί στην περιοχή από τον ΕΟΤ.
Πιο συγκεκριμένα, αναμένεται μια διαπιστωτική πράξη προκειμένου να μεταγραφούν τα κτίσματα αυτά στο Υποθηκοφυλάκειο από τον ΕΟΤ στο Δήμο Ζακυνθίων και μέσω αυτής θα διαπιστωθεί ποια ακίνητα είχαν κατασκευαστεί από τον ΕΟΤ και θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα και ποια όχι. Το επόμενο βήμα θα είναι ο επανακαθορισμός της γραμμής αιγιαλού και παραλίας στην περιοχή ώστε να καλυφθούν αυτές οι κατασκευές.
«Ο επιχειρηματίας καλό θα ήταν να πάρει αναβολή για την υπόθεση, καθώς αναμένουμε μια διαπιστωτική πράξη από το Υπουργείο για να προχωρήσει ο καθορισμός αιγιαλού και παραλίας» ανέφερε ο Δήμαρχος, ξεκαθαρίζοντας πως δεν μπορεί να γίνει καμία κίνηση στην περιοχή, αν δεν λυθεί το θέμα των κτισμάτων.
Ο εκπρόσωπος των τεχνικών υπηρεσιών του Δήμου Δ. Τουρκάκης πάντως, διευκρίνισε πως μετά την κατάργηση του ΕΟΤ η αρμοδιότητα για την έκδοση διαπιστωτικής πράξης, περνά στο Υπουργείο Πολιτισμού.
Μ.Π.