Τρόφιμα μια φορά το μήνα για όλο το έτος προβλέπει το πρόγραμμα
Το πρόγραμμα της διανομής τροφίμων της Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου, μέσα από τον ΟΔΑΖ ξεκίνησε με την χορήγηση των πρώτων 100 πακέτων σε οικογένειες του νησιού μας, που πληρούν τα συγκεκριμένα κριτήρια και υπέβαλαν αίτηση στις κοινωνικές υπηρεσίες της Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου.
Εκεί βρέθηκαν εκτός από τον Αντιπεριφερειάρχη Διονύση Μυλωνά, περιφερειακοί σύμβουλοι, ο Πρόεδρος του ΟΔΑΖ αλλά και τα μέλη της επιτροπής που είχαν την ευθύνη για τον προσδιορισμό των δικαιούχων.
«Είχαμε υποσχεθεί εδώ και μήνες πως θα προσπαθήσουμε να εξασφαλίσουμε ένα ποσό, από τους μειωμένους πόρους της Περιφέρειας για να συνεργαστούμε με τον ΟΔΑΖ και να καλύψουμε κάποιες άμεσες ανάγκες συμπολιτών μας. Η πρότασή μας, πέρασε από το Περιφερειακό Συμβούλιο, από την Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου και πλέον έφτασε η ώρα για να μοιράσουμε τα τρόφιμα στις οικογένειες» δήλωσε ο Αντιπεριφερειάρχης και συμπλήρωσε πως η διανομή θα γίνεται μια φορά το μήνα και πως η πίστωση είναι .
«Δυστυχώς αυτοί που έχουν ανάγκη είναι πολλοί περισσότεροι! Εγώ θέλω να τονίσω πως η επιλογή των οικογενειών έγινε με μοριοδότηση, χωρίς καμία παρέμβαση!» τόνισε, επισημαίνοντας πως ελήφθησαν υπόψη κριτήρια που αφορούσαν την οικονομική κατάσταση, τα ποσοστά αναπηρίας, αλλά και τον αριθμό των παιδιών κάθε οικογένειας.
«Δεν λύσαμε κανένα πρόβλημα αλλά στεκόμαστε αλληλέγγυοι στις οικογένειες που αντιμετωπίζουν προβλήματα επιβίωσης» σημείωσε, κάνοντας γνωστό πως η επόμενη διανομή τροφίμων θα γίνει στις 3 Γενάρη.
Διανομή τροφίμων και από τον ΟΔΑΖ στις 30 Δεκέμβρη
Αναφερόμενος στο πρόγραμμα διανομής τροφίμων που χρηματοδοτείται από την ΠΙΝ, ο Πρόεδρος του ΟΔΑΖ Στάθης Μπετίνης σχολίασε πως η επιλογή έγινε με πολύ αυστηρά κριτήρια και αφορά πολίτες που δεν λαμβάνουν κανενός είδους άλλη βοήθεια από το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου ή αλλού.
Ο ίδιος έκανε ακόμη γνωστό πως την προπαραμονή της Πρωτοχρονιάς θα γίνει διανομή τροφίμων από τον ΟΔΑΖ που αποτελεί προσφορά της ζακυνθινής Στοάς.
«Μας δώρισαν μια διατακτική ύψους 4.000 Ευρώ που θα διατεθεί για την αγορά τροφίμων» ανέφερε ο κ. Μπετίνης κάνοντας γνωστό πως τα τρόφιμα θα δοθούν σε περίπου 50 συνανθρώπους μας.