Την αλλαγή χωροθέτησης ζητούν επίσημα οι φορείς!
Νέος κύκλος διαβουλεύσεων και συζητήσεων με τους κοινωνικούς και παραγωγικούς φορείς του νησιού αναμένεται να ξεκινήσει το επόμενο διάστημα με αντικείμενο τις αλλαγές στο Master Plan του λιμανιού και συγκεκριμένα την χωροθέτηση της προβλήτας για τη πρόσδεση των κρουαζιεροπλοίων.
Στόχος είναι να αλλάξει η πρόβλεψη για την κατασκευή της προβλήτας στο μώλο του Αγίου Διονυσίου που είχε εγκριθεί από την ΕΣΑΛ και να γίνει εκ νέου ο σχεδιασμός για προβλήτα στο μώλο του Αγίου Νικολάου, όπως άλλωστε αρχικά είχαν προκρίνει οι περισσότεροι από τους φορείς του νησιού (Δημοτικό Συμβούλιο, Εμπορικός Σύλλογος κτλ) αλλά και το μελετητικό γραφείο της κ. Φράγκου που εκπόνησε την μελέτη.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/09/MELH-EPIMELHTHRIOY-ANTIPERIFEREIARXHS-1024x683.jpg)
Το πρωί της περασμένης Παρασκευής, κατά τη διάρκεια της εθιμοτυπικής συνάντησης που είχαν τα μέλη της διοικητικής επιτροπής του Επιμελητηρίου με τον Αντιπεριφερειάρχη Γιώργο Στασινόπουλο, το ζήτημα του Master Plan και της προβλήτας για τα κρουαζιερόπλοια ήταν ένα από αυτά που συζητήθηκαν.
ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ
*Περισσότερα στο φύλλο του ΕΡΜΗ
Τι μας χρειάζεται η προβλήτα κρουαζιεροπλοίων;;;
Πρώτα μας χρειάζεται πόσιμο νερό σε όλα τα σπίτια, καθαρό νησί με σωστή ανακύκλωση παντού, αποχέτευση με κεντρικό σχεδιασμό, καθορισμός χρήσεων γης, οδικό δίκτυο και χώροι πάρκινγκ, νομιμότητα σε ξηρά και θάλασσα…..
Μετά ας φτιάξουμε και μια προβλήτα…..