Απολύμανση στους κάδους των απορριμμάτων γίνεται από το Δήμο, διαδικασία που ξεκίνησε τις προηγούμενες ημέρες και συνεχίζεται.
Ο Αντιδήμαρχος Δημήτριος Κουτσογιάννης βρίσκεται κάθε πρωί μαζί με τους υπευθύνους της απολύμανσης των κάδων και παρακολουθεί την πρόοδο της διαδικασίας.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/08/koytsogiannhs-1024x683.jpg)
Σύμφωνα με όσα δήλωσε στον –Ε- ο κ. Κουτσογιάννης, «όλοι βοηθούν ώστε να υπάρξει προστασία των εργαζομένων της καθαριότητας που με τη σειρά τους φροντίζουν για να είναι η Ζάκυνθος καθαρή.
Οι εργαζόμενοι στον τομέα της καθαριότητας αποτελούν τη δεύτερη ανθρώπινη ασπίδα της δημόσιας υγείας, μετά τους εργαζόμενους στα νοσοκομεία και το σύστημα υγείας. Έρχονται σε απευθείας επαφή με ότι πετάμε στα απορρίμματα και την ανακύκλωση. Γι’ αυτό πρέπει να φροντίσουμε κι εμείς από την πλευρά μας να κάνουν τη δουλειά τους σε συνθήκες ασφάλειας» επεσήμανε ο Αντιδήμαρχος.
Ο κ. Δημήτρης Κουτσογιάννης υπενθύμισε προς τους δημότες πως αυτές τις ύποπτες ημέρες όλα τα μέσα προστασίας που χρησιμοποιούμε όπως γάντια, μαντήλια απολύμανσης, μάσκες, απολυμαντικά κλπ., δεν ανακυκλώνονται και πρέπει να τα τοποθετούμε σε σακούλες σύμμεικτων απορριμμάτων. Επίσης ζήτησε από τους συμπολίτες μας λόγω του κορονοϊού να μην αφήνουν σακούλες απορριμμάτων ανοικτές ή μισάνοικτες, να χρησιμοποιούν τις ειδικές σακούλες που κλείνουν με κορδόνι και να τις κλείνουν όσο πιο ερμητικά γίνεται πριν τις βάλουν μέσα στον κάδο.
Της Αγγελικής Ξενόφου