Της Μαριλένας Παπαδάτου
Στο νησί μας βρίσκεται σήμερα Δευτέρα ο Περιφερειάρχης Θεόδωρος Γαλιατσάτος μαζί με στελέχη της Διαχειριστικής αρχής που είναι υπεύθυνη για το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων και στο επίκεντρο των συναντήσεων που θα έχει με τα στελέχη του Δήμου και της Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου θα είναι τα έργα του ΕΣΠΑ με το έργο του Δημοτικού Θεάτρου να ξεχωρίζει ανάμεσα σε αυτά.
Σημειώνεται πως πριν από περίπου μια εβδομάδα, το αίτημα για συνδρομή της Διαχειριστικής Αρχής στην ολοκλήρωση του έργου του Δημοτικού Θεάτρου, είχε τεθεί από τη δημοτική αρχή στον Αντιπεριφερειάρχη Λευτέρη Νιοτόπουλο, μπροστά στο αδιέξοδο που φαίνεται να είναι είχε προκύψει με τη δημοπράτηση του μηχανολογικού εξοπλισμού αλλά και της διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου.
Αν και στη διάθεση της δημοτικής αρχής βρέθηκαν οι παραπάνω μελέτες που προέβλεπαν έργα και προμήθειες εξοπλισμού που ξεπερνά τα δύο εκατομμύρια ευρώ, προέκυψαν σοβαρές ενστάσεις και αμφιβολίες που οδήγησαν την υπόθεση και στη Δικαιοσύνη.
Ο ίδιος ο Δήμαρχος μάλιστα έκανε λόγο για τεχνικές μελέτες που έγιναν μετά από εντολή της σημερινής δημοτικής αρχής περιορίζοντας κατακόρυφα τον προϋπολογισμό για τον περιβάλλοντα χώρο, ενώ σημείωσε πως ο ανάδοχος θα έπρεπε να έχει παραδώσει το έργο με ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό.
Αίτημα της κοινής γνώμης είναι η άμεση ολοκλήρωση του έργου χωρίς σκιές και υπόνοιες για τα χρήματα που θα διατεθούν ενώ σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε το αυστηρό πλαίσιο ελέγχου ως προς τις διαδικασίες και τις χρηματοδοτήσεις που θέτει το ΕΣΠΑ.
Αυτό που έγινε γνωστό είναι πως σήμερα το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη υπό τον Περιφερειάρχη στο Δήμο και αύριο νωρίς το πρωί θα γίνει σύσκεψη στην Περιφερειακή Ενότητα Ζακύνθου.