Την απόφαση της να ολοκληρωθεί το έργο του Θεάτρου μέσα από τις διαδικασίες που υπέδειξε η διαχειριστική αρχή και ο περιφερειάρχης Θοδωρής Γαλιατσάτος αλλά παράλληλα να ελεγχθεί συνολικά ο φάκελος του έργου μέσα από τις διαδικασίες που προβλέπει ο νόμος, πρόκειται να φέρει προς ψήφιση στο επόμενο δημοτικό συμβούλιο ο Δήμαρχος Παύλος Κολοκοτσάς μετά την ολοκλήρωση χθες των διαβουλεύσεων που είχε με την περιφέρεια για τα έργα του ΕΣΠΑ.
Μετά από αυτές τις εξελίξεις ο Δήμος θα προχωρήσει στην προσωρινή παραλαβή του έργου και θα στείλει στην περιφέρεια τεχνικό δελτίο για το υποέργο “Προμήθεια και εγκατάσταση μηχανολογικού εξοπλισμού θεάτρου”, ώστε να εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση του.
Από προχθές το βράδυ ήταν σαφές πως υπήρχε διαφωνία μεταξύ του Δήμου και της Διαχειριστικής αρχής ως προς το συγκεκριμένο έργο καθώς η τελευταία εξέφρασε την άποψη ότι η αρχική δημοπράτηση του έργου δεν περιελάμβανε τον μηχανολογικό εξοπλισμό του έργου, γεγονός που δεν συνάδει με το περιεχόμενο της αρχικής διακήρυξης του έργου.
Για το λόγο αυτό και ο Δήμαρχος πήρε την απόφαση να στείλει το φάκελο του έργου στο Σώμα Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (ΣΕΕΔ) προκειμένουν να ελεγχθούν οι λεπτομέρειες των όσων έγιναν και των όσων έπρεπε να γίνουν.
Αφήστε ένα σχόλιο
Αφήστε ένα σχόλιο