ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΛΙΒΑ
Εκρηκτική είναι η κατάσταση που έχει να διαχειριστεί ο Δήμος και ο Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων σε σχέση με την λειτουργία της μονάδας μεταβατικής διαχείρισης απορριμμάτων στο Λίβα, καθώς δεν πρόλαβε να στεγνώσει το …μελάνι από την αναφορά μας στο πόρισμα των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος και στο προσκήνιο έρχεται ακόμη μια σοβαρή εκκρεμότητα που αφορά το Πρωτόκολλο Εγκατάστασης της Μονάδας Μεταβατικής διαχείρισης απορριμμάτων Ζακύνθου που εκδόθηκε από το Δασαρχείο προκειμένου να ξεκινήσει η λειτουργία της εγκατάστασης.
Σε έγγραφο που η Διεύθυνση Δασών Ζακύνθου απέστειλε πριν από λίγες ημέρες στην προϊσταμένη της αρχή, που είναι η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιόνιων Νήσων ενημερώνει πως μετά από αυτοψία που πραγματοποίησε στην περιοχή, διαπίστωσε πως δεν τηρούνται οι όροι και οι προϋποθέσεις που προέβλεπε το Πρωτόκολλο Εγκατάστασης της Υπηρεσίας και παρακαλεί για περεταίρω ενέργειες.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ
*Το αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο του ΕΡΜΗ