Με το βλέμμα στραμμένο στο Β’ Γύρο των εκλογών ο υποψήφιος Περιφερειακός Σύμβουλος με το συνδυασμό Ιόνιο Δυνατά Κάθε Νησί Ψηλά Γ. Στασινόπουλος μίλησε στο ραδιόφωνο του -Ε- για το αποτέλεσμα της κάλπης, το οποίο τον έφερε πρώτο στο συνδυασμό του με συνολικά 1.637 ψήφους.
«Έχουμε μπροστά μας μια σημαντική εβδομάδα για να συζητήσουμε , να ενημερώσουμε τον κόσμο και να τον πείσουμε να μας εμπιστευτεί και τη δεύτερη Κυριακή, φέρνοντας μας ως 1ο ψηφοδέλτιο. Χρειαζόμαστε τη δύναμη του κόσμου για ένα θετικό αποτέλεσμα. Πιστεύουμε πως καθοριστική σημασία για το αποτέλεσμα είχε το γεγονός ότι δεν εφαρμόσαμε παλιές στρατηγικές και πολιτικές, αλλά κοιτάξαμε στα μάτια τους κατοίκους όλων των νησιών, τους ενημερώσαμε για το πρόγραμμα και τους στόχους μας και μας εμπιστεύτηκαν. Θέλουμε όμως την πλειοψηφία και στο Β ΄Γύρο για να εφαρμόσουμε το πρόγραμμα μας».
Ο κ. Στασινόπουλος ανέφερε πως ο συνδυασμός απευθύνεται ζητώντας στήριξη σε όλο το εκλογικό σώμα ανεξάρτητα από τις επιλογές που έκανε στον Α΄ Γύρο.
Σε σχέση με το αποτέλεσμα της Ζακύνθου, ο κ. Στασινόπουλος σχολίασε πως οι Ζακυνθινοί στήριξαν την συμπατριώτισσά τους, δίνοντας μια σαφή υπεροχή αλλά και ένα βαρύ φορτίο δουλειάς και ευθύνης.