Ο Αντιπεριφερειάρχης Γ. Στασινόπουλος για τις κινητοποιήσεις των ορεινών:
Γράφει η Μαριλένα Παπαδάτου
Με αφορμή την κινητοποίηση των κατοίκων των ορεινών κοινοτήτων αλλά και τις βολές που δέχτηκε και ο ίδιος προσωπικά για το γεγονός ότι το κτήριο της Περιφέρειας παρέμεινε κλειστό για τους διαδηλωτές, ο Αντιπεριφερειάρχης Ζακύνθου Γ. Στασινόπουλος μίλησε στην εφημερίδα μας και εξέφρασε τις δικές του απόψεις.
Ειδικά για τις καταγγελίες περί «αποκλεισμού» των κατοίκων από το εσωτερικό του κτηρίου, ο Αντιπεριφερειάρχης έκανε λόγο για «στοχοποίηση» της Περιφέρειας και για μια κατηγορία που δεν έχει βάση, μια που οι χώροι του Διοικητηρίου είναι ακατάλληλοι για χρήση, όσο βρίσκονται σε εξέλιξη οι εργασίες για την ενεργειακή αναβάθμιση.
«Δεν έχουμε εμποδίσει καμία απολύτως εκδήλωση μέσα και έξω από το κτήριο, το οποίο άλλωστε δεν είναι δικό μας αλλά ανήκει στο ζακυνθινό λαό. Την πρώτη φορά που συναντήθηκα με τους διοργανωτές, τους ενημέρωσα προσωπικά για το που βρίσκεται η παροχή του ρεύματος και για ότι άλλο ζητήθηκε σε σχέση με τους εξωτερικούς χώρους. Πριν από δύο μέρες, επικοινώνησε μαζί μου ένας εκ των διοργανωτών, ζητώντας την παραχώρηση του φουαγιέ αλλά και της αίθουσας συνεδριάσεων και τους εξήγησα πως το κτήριο έχει μετατραπεί σε εργοτάξιο και αυτό το διάστημα δεν είναι κατάλληλο για να συγκεντρώνεται κόσμος» ανέφερε ο Αντιπεριφερειάρχης τονίζοντας πως ο ίδιος δεν θα έθετε ποτέ με δική του απόφαση σε κίνδυνο την ασφάλεια κάποιοι πολίτη ενώ ανέφερε πως δε θα μπορούσαν να είναι έκθετα και τα αντικείμενα, τα εργαλεία αλλά και τα υλικά του εργολάβου που εργάζεται στο κτήριο.
«Αν θέλαμε να έχουμε μια αρνητική στάση στην εκδήλωση, δε θα παρείχαμε το ηλεκτρικό ρεύμα. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο η Περιφέρεια στοχοποιείται» σημείωσε.
“Η ΠΙΝ είναι αναρμόδια για το θέμα που βρίσκεται στη Δικαιοσύνη”
Σε ότι αφορά την ουσία της κινητοποίησης των συμπολιτών μας για την αγοραπωλησία και το αίτημα που διατυπώνεται στο ψήφισμα για να αναλάβει πρωτοβουλίες προάσπισης της δημόσιας περιουσίας και η Περιφέρεια, ο Αντιπεριφερειάρχης επανέλαβε πως το ζήτημα δεν αποτελεί αρμοδιότητα της Περιφέρειας.
«Είμαστε υπέρ των επενδύσεων και όπως διαπιστώνουμε το ζήτημα δεν αφορά την επένδυση αλλά την αγοραπωλησία. Είμαστε κοντά σε αυτούς που έχουν νόμιμα έγγραφα και συμβόλαια και αυτοί, σύμφωνα με όσα αναφέρει και η εταιρεία, δε θα ζημιωθούν. Αν θέλουμε να κάνουμε πολιτικές δράσεις που θα βάζουν εμπόδια στην ανάπτυξη, δε θα τις στηρίξουμε, αλλά αντίθετα θα είμαστε δίπλα σε όσους θίγονται οι περιουσίες και οι ιδιοκτησίες τους» ανέφερε μεταξύ άλλων ο Αντιπεριφερειάρχης.