Τις τελευταίες εξελίξεις που αφορούν την καταδικαστική απόφαση από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο εις βάρος της χώρας μας για την λειτουργία του ΧΥΤΑ εντός των ορίων του ΕΘΠΖ, σχολίασε μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε- ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης Γ. Διδασκάλου.
Ο κ. Διδασκάλου, υπεραμύνθηκε της απόφασης του προκατόχου του Μανώλη Αγγελάκα να εγκρίνει τους Περιβαλλοντικούς Όρους του έργου για κατασκευή ΧΥΤΥ στη θέση Λίβας, υποστηρίζοντας πως τα πράγματα σήμερα θα ήταν πολύ χειρότερα αν δεν είχε προηγηθεί αυτή απόφαση από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση.
Επεσήμανε πως πλέον η προσπάθεια εστιάζεται στην αποφυγή της επιβολής ενός βαρύτατου προστίμου εις βάρος των ζακυνθινών πολιτών και σημείωσε πως μια από τις λύσεις που εξετάζονται είναι αυτή της μεταφοράς των απορριμμάτων εκτός Ζακύνθου, εφόσον βέβαια δεν είναι απαγορευτική από οικονομικής άποψης.
«Το πιθανότερο ήταν πως θα είχαμε μια καταδικαστική απόφαση. Ασφαλώς και δεν πρόκειται για κάτι ευχάριστο για κανένα, αλλά τα δεδομένα συνηγορούσαν σε αυτή την εξέλιξη. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και αυτό αποδείχθηκε με την απόφαση του ευρωπαϊκού δικαστηρίου. Οφείλουμε να το αντιμετωπίσουμε με υπευθυνότητα και σοβαρότητα. Αντιλαμβανόμαστε πως οι ενέργειες που έγιναν από τον κ. Αγγελάκα για την αναζήτηση άλλου χώρου, ήταν καταλυτικές και αν δεν είχαν γίνει τώρα θα ήμασταν στο απόλυτο μηδέν» ανέφερε αρχικά ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης, συμπληρώνοντας πως αναμένεται η απόφαση του ΣτΕ για το Λίβα, προκειμένου να προγραμματιστούν τα επόμενα βήματα.
Σύμφωνα με τον κ. Διδασκάλου, μετά την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου αναμένεται από τις αρχές Σεπτέμβρη να προσδιοριστεί το πρόστιμο που θα επιβληθεί στην Χώρα μας και το οποίο θα περαάσει στο Δήμο Ζακυνθίων και θα επιβαρύνει τους δημότες.
«Πρέπει να είμαστε συγκρατημένοι, υπεύθυνοι και σοβαροί όταν καλούμαστε να διαχειριστούμε τέτοια ζητήματα. Είμαστε στο πλευρό του Δήμου και του Φορέα Διαχείρισης για να βρούμε την βέλτιστη δυνατή λύση για τη διαχείριση των απορριμμάτων, μέσω μιας Ολοκληρωμένης Διαχείρισης, χωρίς να προκύπτουν προβλήματα για το περιβάλλον» δήλωσε ακόμη ο Γενικός Γραμματέας.
Κληθείς να σχολιάσει το ενδεχόμενο μεταφοράς των σκουπιδιών της Ζακύνθου στην Κεφαλονιά, όπου λειτουργεί σύγχρονη μονάδα επεξεργασίας των απορριμμάτων, ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης τόνισε πως είναι ένα από τα «σενάρια» που εξετάζονται.
«Τον πρώτο λόγο έχει ο Δήμος και ο ΦοΔΣΑ αλλά θα λάβουμε υπόψη μας όλες τις παραμέτρους, όπως είναι η περιβαλλοντική διαχείριση αλλά και το οικονομικό κόστος. Οι μέρες που διανύουμε χαρακτηρίζονται από περιορισμό των οικονομικών πόρων και θα πρέπει ο Δήμος να εξετάσει όλα τα ενδεχόμενα, ώστε να μην υπάρχει οικονομική αιμορραγία. Εξετάζουμε όλα τα σενάρια και θα προκριθεί αυτό που είναι βέλτιστο και για τους πολίτες και για το περιβάλλον» τόνισε σχετικά.
Σε ότι αφορά την λειτουργία του δεματοποιητή και την εκκρεμότητα που αφορά την έγκριση των Περιβαλλοντικών Όρων για το οικόπεδο απέναντι από τις εγκαταστάσεις του Κέντρου Ανακύκλωσης, ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης σημείωσε πως ζητήθηκαν κάποια συμπληρωματικά στοιχεία από τον Φορέα, πριν αποφασίσει σχετικά η Διεύθυνση ΠΕΧΩ.
«Υπάρχει πρόβλημα με την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας που είναι αντίθετη στην χωροθέτηση, ενώ από τον ΦοΔΣΑ έχουν προταθεί και εναλλακτικές τοποθεσίες για να υποδεχτούν το δεματοποιητή που εξετάζονται από τους Διευθυντές των Υπηρεσιών μας ώστε να μπορεί να υπάρξει αδειοδότηση. Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι πως σε καμία περίπτωση δε θα βάλουμε σε κίνδυνο την ασφάλεια των πολιτών, ούτε θα παρακάμψουμε υπηρεσίες που εκφράζουν αντιρρήσεις» τόνισε.