Στην συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής που έγινε το μεσημέρι της περασμένης Παρασκευής στο Δημαρχείο, συζητήθηκε το θέμα του Δημοτικού Θεάτρου, με την τελευταία δημοπρασία που αφορά το αναβατόριο να έχει αποβεί άγονη.
Καθώς είναι η δεύτερη φορά που ο συγκεκριμένος διαγωνισμός αποβαίνει άγονος και αυτό λειτουργεί ανασταλτικά στη συνολική πορεία του έργου που βρίσκεται στην τελική του φάση, συζητήθηκε ο περαιτέρω χειρισμός του θέματος.
Η συγκεκριμένη δημοπρασία είχε γίνει την ίδια μέρα που συνεδρίασε η Οικονομική Επιτροπή, στις 28 Σεπτεμβρίου δηλαδή, και ο τίτλος του διαγωνισμού ήταν: «ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ – ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΑΒΑΤΟΡΙΟΥ ΜΟΥΣΙΚΩΝ» με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ με εκτιμώμενη αξία ανώτερη των € 154.838,71 Ευρώ.
Στη διάρκεια της συζήτησης τέθηκε ο προβληματισμός για το Δημοτικό Θέατρο που παραμένει με τη γνωστή εικόνα και περιτριγυσμένος από τσίγκους και επισημάνθηκε πως πρέπει να αφαιρεθούν αυτές οι πρόχειρες κατασκευές που έγιναν για να κατασκευαστεί το κτίριο. Ο Δήμαρχος ανέφερε πως θα τηρήσει την υπόσχεσή του και θα αφαιρέσει τις τσίγκινες κατασκευές που περικλείουν το έργο, αφού συνεννοηθεί με τον εργολάβο.
Σύμφωνα με όσα ανακοινώθηκαν, τώρα θα γίνει απευθείας ανάθεση αφού οι διαγωνισμοί ήταν άκαρποι και θα ενημερωθεί για τις εξελίξεις η Διαχειριστική Αρχή και το Υπουργείο.
Αντικείμενο της σύμβασης αυτού του διαγωνισμού ήταν η προμήθεια, μεταφορά, τοποθέτηση και πιστοποίηση αναβατορίου-pit μουσικών εντός του νέου κλειστού Δημοτικού Θεάτρου που βρίσκεται στην παραλιακή λεωφόρο Κ. Λομβάρδου στην πόλη της Ζακύνθου, τεχνολογίας Spiralift ανυψωτικής ικανότητας 8.500 Kg.
Για να ολοκληρωθεί το έργο πρέπει να γίνουν και οι δύο εργολαβίες, η μία αφορά το αναβατόριο και η άλλη τον εξοπλισμό.