Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, από τις συναντήσεις που έγιναν στη διάρκεια της μεγαλύτερης έκθεσης τουρισμού της Ολλανδίας «Vakantiebeurs 2015», στην Ουτρέχτη από 13 έως 18 Ιανουαρίου, με περισσότερους από 117.000 επισκέπτες, οι τουριστικοί παράγοντες έδειξαν ιδιαίτερη προτίμηση στην Ελλάδα δηλώνοντας πως οι κρατήσεις παρουσιάζουν αύξηση της τάξης του 17%, σε σχέση με τις αντίστοιχες της περυσινής περιόδου, με δυναμική αυξητικής τάσης σε όλες τις κατηγορίες ταξιδιωτών. Νέο δεδομένο συνιστά η αύξηση των πτήσεων από την Ολλανδία προς την Ελλάδα, και ιδιαίτερα προς την Κρήτη, τη Ρόδο και την Κέρκυρα, με ένταξη δρομολογίων και της ελληνικής αεροπορικής εταιρίας Aegean Airlines.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2015, μετά από πολλά χρόνια, η Ελλάδα ισοσκελίζει ή και ξεπερνά σε κρατήσεις άλλες ανταγωνίστριες χώρες, που στο παρελθόν κατήχαν μεγαλύτερο μερίδιο της ολλανδικής τουριστικής αγοράς. Η ανοδική πορεία των κρατήσεων, έως αυτή την ώρα, έρχεται σε συνέχεια της αύξησης που σημειώθηκε το 2014 και του θετικού απόηχου των συντονισμένων ενεργειών ανάδειξης των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της Ελλάδας, σε όλες τις μορφές τουρισμού που προωθεί ο ΕΟΤ.
Τιμώμενος προορισμός στο ελληνικό περίπτερο της Vakantiebeurs 2015 ήταν η Ρόδος, με την ευκαιρία της έναρξης απευθείας πτήσεων της Aegean Airlines από το Άμστερνταμ προς το νησί των Ιπποτών από τις 25/4 και τη μεγάλη αφιερωματική έκθεση του Λούβρου, που έχουν την ευκαιρία να επισκέπτονται πολλοί Ολλανδοί.
Στο περίπτερο του ΕΟΤ μετείχαν 16 συνεκθέτες, μεταξύ των οποίων εκπροσωπήσεις από την Περιφέρεια Κρήτης, την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, την Περιφέρεια Πελοποννήσου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμο Σκιάθου, την Ένωση Ξενοδόχων Χαλκιδικής, και τον Οργανισμό Τουριστικής Ανάπτυξης προ του Άθω Περιοχής.
Από πλευράς τουριστικών επιχειρήσεων μετείχαν οι: Aegean Airlines, Minoan Lines, Acrotel Hotels & Resorts, Filos Holidays & Τravel, Porfi Beach Hotel, Inova Ηospitality & Μanagement και Πανελλήνια Ένωση Κάμπινγκ.