Στο σημείο όπου …χτυπά …η «καρδιά» του αεροδρομίου βρέθηκε χθες το πρωί ο φωτογραφικός φακός του –Ε- αποτυπώνοντας εικόνες από τον Πύργο Ελέγχου! Η τουριστική σεζόν βρίσκεται στην αιχμή της και ο αριθμός των πτή-σεων που εξυπηρετούνται σε καθημερινή βάση είναι διψήφιος, παρά όμως τα όποια προβλήματα και αντικειμενικές δυσκολίες που έχουν να κάνουν κυρίως την περιορισμένη έκταση του αερολιμένα και τον αριθμό των αεροδιαδρόμων, τα πάντα λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένο ρολόι!
Αξίζει να αναφέρουμε πως αυτή την περίοδο το αεροδρόμιο εξυπηρετεί από 20 μέχρι 55 πτήσεις καθημερινά ενώ ενθαρρυντικά είναι τα στατιστικά στοιχεία για το μήνα Ιούλιο, αφού καταγράφεται μια αύξηση της τάξης του 4% σε σχέση με πέρυσι. Όπως χαρακτηριστικά μας είπε ο κ. Γιάννης Ποταμίτης, υπεύθυνος του Πύργου Ελέγχου του αεροδρομίου, ο μεγαλύτερος αριθμός πτήσεων καταγράφεται κάθε Παρασκευή.
«Η κίνηση ήταν ελαφρώς πιο αυξημένη σε σχέση με πέρυσι που ήταν μια καλή χρονιά, ενώ διαπιστώνουμε μια μικρή μείωση στα ιδιωτικά αεροσκάφη. Σε γενικές γραμμές πάμε πολύ καλά και εξυπηρετούμε από 20 μέχρι 55 πτήσεις την ημέρα. Για παράδειγμα σήμερα Τρίτη έχουμε πολλούς Τσέχους, Πολωνούς και Νορβηγούς. Οι πιο πολλές πτήσεις είναι από τα αεροδρόμια της Μεγάλης Βρετανίας αν και τα τελευταία χρόνια καταγράφεται μια μεγάλη αύξηση από την ανατολική Ευρώπη» ανέφερε ο κ. Ποταμίτης κάνοντας ειδική αναφορά και στην αύξηση των πτήσεων από αεροπορικές εταιρείες χαμηλού κόστους όπως είναι η Easyjet και η RyanAir.
Της Μαριλένας Παπαδάτου