Της Αγγελικής Ξενόφου
Μία σοβαρή υπόθεση με ναρκωτικά, κλοπές και απόπειρα ανθρωποκτονίας απασχολεί τις τελευταίες ημέρες την αστυνομία και μετά την άγρια συμπλοκή με τους πυροβολισμούς που είχαμε προχθές το απόγευμα στο Σταυρό της Μπόχαλης, έγιναν και οι συλλήψεις των δραστών.
Το ευτύχημα είναι πως μετά από τόσους πυροβολισμούς δεν είχαμε κανένα νεκρό ή τραυματία, ενώ πολλές από τις σφαίρες καρφώθηκαν στη λαμαρίνα του αυτοκινήτου μέσα στο οποίο ήταν τα θύματα.
Οι δράστες ηλικίας 23 ετών, συνελήφθησαν από την Ασφάλεια και θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα με τις κατηγορίες κατά περίπτωση της απόπειρας ανθρωποκτονίας, της οπλοφορίας και οπλοχρησίας καθώς και των διακεκριμένων κλοπών και της κατοχής ναρκωτικών ουσιών. Οι δράστες εμπλέκονται και με υπόθεση διαρρήξεων σε αυτοκίνητα η οποία επίσης εξιχνιάστηκε και αφορά 10 περιστατικά που έγιναν προχθές τα ξημερώματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έγιναν γνωστά, δράστες και θύματα είναι Ζακυνθινοί και αλλοδαποί, ενώ ο λόγος της συμπλοκής φαίνεται να είναι το εμπόριο των ναρκωτικών.
Οι δράστες, ηλικίας 23 ετών, είναι ένας ημεδαπός και ένας αλλοδαπός. Τα θύματα, είναι ηλικίας 29 και 31 ετών και πρόκειται για ημεδαπούς.
Το ιστορικό
Το απόγευμα της Δευτέρας 20 Απριλίου δράστες και θύματα συναντήθηκαν στο Σταυρό της Μπόχαλης για επίλυση προσωπικών διαφορών. Το σημείο της συνάντησης ήταν προκαθορισμένο και όταν συναντήθηκαν ο ένας από τους δράστες, ο 23χρονος αλβανός, πυροβόλησε με πιστόλι 9 φορές κατά του αυτοκινήτου με τους δύο άνδρες. Από τους πυροβολισμούς έσπασαν και τα τζάμια του αυτοκινήτου, οι σφαίρες περνούσαν γύρω από τους επιβαίνοντες σε αυτό αλλά καμία δεν τους πέτυχε.
Το συμβάν έγινε αντιληπτό από τους περαστικούς καθώς ο Σταυρός της Μπόχαλης είναι πολυσύχναστο σημείο και οι πυροβολισμοί που έπεσαν απανωτά δεν μπορούσε να μην ακουστούν!
Οι δράστες μετά την επίθεση με το πιστόλι τύπου USP compact, τράπηκαν σε φυγή και ακολούθως η αστυνομίας άρχισε την έρευνα για τον εντοπισμό τους.
Βρέθηκαν το βράδυ στο λιμάνι την ώρα που προσπαθούσαν να φύγουν με το πλοίο της γραμμής. Ο εντοπισμός τους έγινε από άνδρες της ΟΠΚΕ. Τα δύο άτομα οδηγήθηκαν στην Αστυνομία και ταυτοποιήθηκαν ότι ήταν οι δράστες του περιστατικού που είχε σημειωθεί λίγες ώρες πιο πριν.
Το πιστόλι
Το πιστόλι με το οποίο πυροβόλησαν οι δράστες είχε κλαπεί πριν από μερικές ώρες από ΙΧ αυτοκίνητο και ανήκε σε 55χρονο αστυνομικό της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ζακύνθου. Ο αστυνομικός φέρει ευθύνη για τη φύλαξη του όπλου του η οποία δεν ήταν η ενδεδειγμένη και για το λόγο αυτό το επόμενο διάστημα θα διενεργηθεί ένορκη διοικητική εξέταση.
Σε έρευνα που έγινε αργότερα εντοπίστηκε στην κατοχή του 23χρονου αλλοδαπού δράστη βρέθηκε μικρή ποσότητα κάνναβης και το πιστόλι που χρησιμοποίησε με δύο γεμιστήρες.
Οι διαρρήξεις
Οι δύο δράστες τη νύχτα της Κυριακής και τα ξημερώματα της Δευτέρας είχαν διαπράξεις σωρεία διαρρήξεων σε αυτοκίνητα στην πόλη από τα οποία είχαν κλέψει χρήματα και ηλεκτρονικό εξοπλισμό. Πολλά από τα κλοπιμαία βρέθηκαν στο σπίτι του 23χρονμου αλλοδαπού κατηγορουμένου, σε ειδική κρύπτη. Ο άλλος 23χρονος βρέθηκε να έχει χρηματικό ποσό 1300 ευρώ, το οποίο και κατασχέθηκε.
Η συνέντευξη
Χθες το απόγευμα ο Αστυνομικός Διευθυντής και ο Διοικητής της Ασφάλειας παραχώρησαν συνέντευξη τύπου και ενημέρωσαν τους δημοσιογράφους για το συμβάν.
Ερωτηθείς για τους συλληφθέντες και τη δράση τους, ο Διοικητής της Ασφάλειας Ανδρέας Παπαδημητρίου είπε ότι είχαν απασχολήσει και κατά το παρελθόν την αστυνομία. Ο αλλοδαπός για υποθέσεις ναρκωτικών και του είχαν επιβληθεί περιοριστικοί όροι, ενώ ο έτερος δράστης που είχε ελληνική ταυτότητα, είχε εμπλακεί με υπόθεση ναρκωτικών αλλά εκτός νομού Ζακύνθου και ήταν αναγκασμένος να εμφανίζεται σε αστυνομικό τμήμα.
Ο Αστυνομικός Διευθυντής Δήμος Μαριόλης εξήρε τους αστυνομικούς του νομού και ειδικότερα την Ασφάλεια και την ομάδα πρόληψης και καταστολής εγκληματικότητας για την άμεση εξιχνίαση των υποθέσεων.