Καταγγελίες για παράνομες συνδέσεις με το αποχετευτικό δίκτυο Καλαμακίου!
Πολλά και ενδιαφέροντα ήταν αυτά που ακούσαμε στην τελευταία συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της ΔΕΥΑΖ πριν από αρκετές ημέρες και ένα εξ αυτών αφορούσε τα όσα είπε ο Δήμαρχος Νικήτας Αρετάκης για το πολυσυζητημένο αποχετευτικό δίκτυο του Καλαμακίου.
Θυμίζουμε πως πρόκειται για ένα έργο το οποίο βρέθηκε στο επίκεντρο του ελέγχου από τους Επιθεωρητές Δημόσιων έργων, το πόρισμα του οποίου μάλιστα βρίσκεται στα χέρια της εισαγγελικής αρχής. Ο Δήμαρχος και Πρόεδρος της ΔΕΥΑΖ απευθυνόμενος στα μέλη του διοικητικού συμβουλίου αναφέρθηκε στο έργο της αποχέτευσης στο Καλαμάκι, σημειώνοντας μάλιστα πως γνωρίζει προσωπικά τον εργολάβο που το κατασκεύασε και τον ρώτησε για ποιο λόγο κατασκεύασε ένα έργο μη λειτουργικό. Μεταξύ άλλων μάλιστα, ανέφερε πως κάποιοι τον ενημέρωσαν πως ξενοδοχεία της περιοχής έχουν συνδεθεί παράνομα με το συγκεκριμένο δίκτυο!
«Πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με αυτό το άχρηστο έργο που κόστισε 5,5 εκατομμύρια ευρώ και μάλιστα κάποιοι συνδέθηκαν με αυτό το δίκτυο παράνομα. Το θέμα πρέπει να ξεκαθαριστεί και να δούμε αν θα πρέπει να γίνει νέο έργο ή να διορθώσουμε το υφιστάμενο!»
Ermisnewsroom/Μαριλένα Παπαδάτου