Η ένσταση που είχε υποβάλει ο συνδυασμός της μείζονος αντιπολίτευσης για τον ορισμό του γυναικολόγου και σημερινού Αντιδημάρχου Νικήτα Σπίνου στη θέση του Προέδρου της ΚΕΔΗΖ δεν έγινε αποδεκτή από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Πελοποννήσου Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων, σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά από τον ίδιο τον κ. Σπίνο σε δηλώσεις που παραχώρησε στο ραδιόφωνο του -Ε-.
Μιλώντας για τις εξελίξεις που αφορούν την Κοινωφελή Επιχείρηση, ο κ. Σπίνος σημείωσε πως μετά την παρέλευση 45 ημερών από την προσφυγή του συνδυασμού της μείζονος αντιπολίτευσης κατά της απόφασης ορισμού του και εφόσον δεν έγινε αποδεκτή, αυτοδίκαια απορρίπτεται από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση και έτσι ο ίδιος παραμένει στα καθήκοντα του, ως Πρόεδρος της ΚΕΔΗΖ.
«Η ένσταση στερούνταν κάθε λογικής αλλά ήταν στο ίδιο πνεύμα με αυτό που χαρακτηρίζει και τις συνεδριάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου: Λέμε κάτι για να κάνουμε φασαρία, μόνο για μια στιγμή. Η προσωπική μου επαγγελματική δραστηριότητα δεν έχει σχέση με την ΚΕΔΗΖ και η προσφυγή ήταν μόνο μια κίνηση αντιπολιτευτικής τακτικής, σε έναν χώρο που κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καμία θέση οι μικροπολιτικές» τόνισε.