Photο: www.pireaspiraeus.com
Της Αγγελικής Ξενόφου
Σε καίριο θέμα των ημερών έχει αναδειχθεί αυτό των απολυμάνσεων στα σχολεία για τον κορονοϊό και μετά τη σύσκεψη που έγινε στο Δημαρχείο με την Ένωση Γονέων, πήρε το σκυτάλη ο Σύλλογος Δασκάλων και ζητά τη διενέργειά τους.
Αυτές τις ημέρες πληθαίνουν οι πιέσεις για να γίνει απολύμανση σε όλα τα σχολεία (τα οποία παραμένουν κλειστά από την περασμένη Πέμπτη και θα είναι κλειστά για τις δύο επόμενες εβδομάδες), όπως δεν υπάρχει από πουθενά επίσημη ανακοίνωση.
Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να ενημερώσουν οι υγειονομικές υπηρεσίες για την αναγκαιότητα απολύμανσης και για κάθε πότε πρέπει να επαναλαμβάνεται.
Μέχρι τώρα έχει γίνει έγγραφη ανακοίνωση από το Σύλλογο Δασκάλων που επισημαίνει τα εξής προς τις αρμόδιες αρχές:
«Λόγω των κρουσμάτων των τελευταίων ημερών στο νησί μας και με δεδομένα τις απολυμάνσεις σχολικών μονάδων στους Δήμους Ναυπλιέων, Πειραιά & Θεσσαλονίκης, παρακαλούμε όπως προβείτε άμεσα στην απολύμανση των σχολικών μονάδων αλλά και των δημοσίων χώρων όπου συχνάζουν παιδιά».
“Παύλο,ε!Παύλο!!