«Αποκλεισμένη» από θάλασσα αλλά και από ξηρά, με διατάξεις του Λιμεναρχείου και της Αστυνομικής Διεύθυνσης παραμένει η περιοχή του Ναυαγίου, μετά τα φαινόμενα κατολισθήσεων που σημειώθηκαν το πρωί της περασμένης Πέμπτης και παραλίγο να στοιχίζουν την ζωή των λουομένων που εκείνη την ώρα βρίσκονταν στην ακτή.
Αυτό που πλέον αναμένεται για να αρθούν ή ενδεχομένως να περιοριστούν αυτές οι απαγορεύσεις πρόσβασης για τους επισκέπτες είναι τα αποτελέσματα της αυτοψίας που θα γίνουν από τους γεωλόγους με επικεφαλής τον Καθηγητή Ευ. Λέκκα.
Σημειώνεται πως προς το παρόν το Λιμεναρχείο έχει εκδώσει απόφαση για την μη πρόσβαση στην παραλία από τη θάλασσα, ενώ απαγόρευση της κυκλοφορίας στο δρόμο που οδηγεί στο Ναυάγιο εκδόθηκε και από τον Αστυνομικό Διευθυντή.
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
Σε έκτακτα μέτρα προχώρησε και η Διεύθυνση Αστυνομίας Ζακύνθου και συγκεκριμένα ο Διευθυντής κ. Πανώριος έπειτα από τα γεγονότα με την κατολίσθηση τμήματος βράχων στην διάσημη παραλία του Ναυαγίου.
Συγκεκριμένα αποφασίστηκε η απαγόρευση προσέγγισης οχημάτων στο Πλάτωμα του Ναυάγιου, ενώ το Α.Τ. Αλυκών θα επιτηρεί συνεχώς τον χώρο και οι παραβάτες θα τιμωρούνται.
Λόγω επικινδυνότητας κρίνεται επιβεβλημένη η απαγόρευσης προσέγγισης οχημάτων από την ξηρά στο πλάτωμα θέασης του Ναυαγίου για αυτό…
ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΤΑΙ
Άρθρο 1
Την απαγόρευση κυκλοφορίας κάθε τροχοφόρου οχήματος στην δημοτική οδό που ξεκινά από την διασταύρωση της Μονής Αγίου Γεωργίου των Κρημνών και η οποία καταλήγει στο πλάτωμα θέασης ναυαγίου, λόγω του ότι έχει προκληθεί το ανωτέρω γεωλογικό φαινόμενο.
Άρθρο 2
Η ανωτέρω ρύθμιση ισχύει από σήμερα 13.09.2018 και μέχρις ότου επανέλθει σχετικά με νεώτερη απόφαση του το Συντονιστικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας Ζακύνθου.
Άρθρο 3
Το Αστυνομικό Τμήμα Αλυκών Ζακύνθου κατά το χρονικό διάστημα της απαγόρευσης να επιτηρεί συνεχώς το ανωτέρω οδικό τμήμα, καθημερινά και όλες τις ώρες του 24ώρου, με σκοπό την τήρηση της παρούσης και την αποφυγή κυκλοφοριακών προ-βλημάτων με σκοπό της εξασφάλιση ομαλών συνθηκών οδικής κυκλοφορίας. Επίσης κατά λόγο αρμοδιότητας να μεριμνήσει για την έγκαιρη και κατάλληλη σήμανση του ανωτέρω οδικού τμήματος για ενημέρωση των οδηγών και αποφυγή πρόκλησης ατυχημάτων.
Άρθρο 4
Οι παραβάτες της παρούσας διώκονται και τιμωρούνται με τις διατάξεις του Ν.2696/199 όπως αντικ. με Ν. 3542/07 και Ν.3904/2010 «Κ.Ο.Κ.». Η εφαρμογή (εκτέλεση) της παρούσας ανατίθεται στο Αστυνομικό Τμήμα Αλυκών Ζακύνθου.
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ
Η απόφαση του Λιμεναρχείου προβλέπει την απαγόρευση της προσέγγισης, της λήψης θαλάσσιου λουτρού και την αναστολή της Κανονιστικής για την αγκυροβολία των πλοίων :
1.Την απαγόρευση προσέγγισης-αγκυροβολίας κάθε πλωτού μηχανοκίνητου ή μη μηχανοκίνητου μέσου, καθώς και την απαγόρευση λήψης θαλάσσιου λουτρού από λουόμενους στον Όρμο Ναυαγίου Ζακύνθου.
2.Την προσωρινή αναστολή ισχύος της Αριθ. Πρωτ: 2131.13/1189/16/18-05-2016 Απόφασης της Υπηρεσίας (ΦΕΚ Β΄ 1814/21-06/2016).
3. Η παρούσα ισχύει από εκδόσεως μέχρι νεωτέρας.
Εν τω μεταξύ, το βράδυ της περασμένης Πέμπτης παρουσία και του Περιφερειακού Διευθυντή της Πυροσβεστικής Ευ. Γεωργακόπουλου, συνεδρίασε στην ακτή του Ναυαγίου το Συντονιστικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας κάνοντας μια αποτίμηση της κατάστασης.
Είχε ολοκληρωθεί ένας ενδελεχής έλεγχος της παραλίας και της θάλασσας από δύτες του Λιμενικού Σώματος και άνδρες της ΕΜΑΚ από τον οποίο αποκλείστηκε το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποιο θύμα ενώ αν και τα μηχανήματα εκσκαφής παραμένουν στην παραλία, δεν πρόκειται να προχωρήσουν σε απομάκρυνση των βράχων αν πρώτα δεν διασφαλιστεί πως το φαινόμενο των κατολισθήσεων έχει ολοκληρωθεί. Αυτή ήταν άλλωστε και η εκτίμηση και των μηχανικών του Δήμου και της Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου που πραγματοποίησαν μια πρώτη αυτοψία στο χώρο.
Αφού αποτράπηκε το τρομακτικό σενάριο να υπάρχουν ανθρώπινα θύματα, η προσοχή στρέφεται στην επόμενη ημέρα με την Περιφέρεια να κάνει λόγο για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση υποστηρικτικών έργων στην περιοχή.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ