Στην 48ωρη απεργία που αποφάσισε η Γενική Συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ της χώρας η οποία συνήλθε την Παρασκευή για να αποφασίσει τις επόμενες κινήσεις του κλάδου, θα συμμετέχει και η ΕΛΜΕΖ και έτσι οι καθηγητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα απεργήσουν σήμερα Δευτέρα και αύριο Τρίτη.
Σε Γενικές Συνελεύσεις που θα ακολουθήσουν στις κατά τόπους ΕΛΜΕ αλλά και στην ολομέλεια των Προέδρων την Τετάρτη, θα καθοριστεί η συνέχεια των κινητοποιήσεων.
Εν τω μεταξύ, για μια πρωτόγνωρη συμμετοχή του κλάδου στην πενθήμερη απεργία των καθηγητών που προηγήθηκε, έκαναν λόγο οι εκπρόσωποι της Ένωσης Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Ζακύνθου κατά τη διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου που παραχώρησαν το πρωί της περασμένης Παρασκευής.
Οι εκπρόσωποι των καθηγητών, υπογράμμισαν για ακόμη μια φορά πως τα αιτήματα της απεργίας τους δεν αφορούν μόνο τον κλάδο αλλά ευρύτερα την λειτουργία του Δημόσιου Σχολείου και κάλεσαν τους γονείς να συνειδητοποιήσουν τις δραματικές αλλαγές που θα φέρει στην εκπαίδευση ο νέος Νόμος για το Λύκειο και να συμπορευτούν με τους αγώνες των καθηγητών.
«Τα ποσοστά συμμετοχής στην απεργία στη Ζάκυνθο ήταν πολύ ενθαρρυντικά. Την πρώτη ημέρα το ποσοστό συμμετοχής άγγιξε το 93%, τη δεύτερη το 87,4%, την τρίτη στο 81,1%, την τέταρτη στο 66,5 % και την πέμπτη στο 58%. Είναι μια απεργία διαρκείας και είναι δύσκολο να την αντέξουν οι συνάδελφοι, αλλά ανταποκρίθηκαν!» σημείωσε αρχικά ο Πρόεδρος της ΕΛΜΕΖ και μέλος του ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών Φώτης Προβής, σημειώνοντας πως οι παρατάξεις που συμμετέχουν στο διοικητικό συμβούλιο τάχθηκαν υπέρ των απεργιακών κινητοποιήσεων, αλλά με βάση το διαφορετικό πολιτικό και διεκδικητικό πλαίσιο που πρεσβεύουν.
«Εμείς σαν ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα καλούμε τους καθηγητές να απεργήσουν, όχι για να ρίξουν την Κυβέρνηση και να την αντικαταστήσουν με άλλη. Τους καλούμε να να πάρουν μέρος σε ένα ευρύτερο μέτωπο εργαζομένων, αγροτών, αυτοαπασχολούμενων και να σημαδέψουν τον κοινό εχθρό, που δεν είναι μια Κυβέρνηση αλλά το καπιταλιστικό οικονομικό σύστημα και η Ευρωπαϊκή Ένωση» τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Προβής.
Ο Γενικός Γραμματέας της ΕΛΜΕΖ και μέλος της παράταξης «Κίνηση για μια ενεργή ΕΛΜΕΖ» Λουκάς Ιωσηφίδης, επεσήμανε πως η σημερινή κινητοποίηση των καθηγητών δεν χαρακτηρίζεται μόνο από υψηλότατα ποσοστά συμμετοχής σε τοπικό και πανελλαδικό επίπεδο, αλλά και από το αντίκτυπο που είχε στην κοινωνία.
«Κατά το παρελθόν υπήρχε μια σπίλωση του αγώνα και ένα κακό αντίκτυπο στην κοινωνία. Σήμερα βλέπουμε μια διαφορετική αντιμετώπιση και εκτιμούμε πως η κοινωνία περιμένει κάτι από εμάς. Για το λόγο αυτό υπάρχει μια στήριξη, αν και δεν είναι ολοκληρωτική, από άλλες επαγγελματικές ομάδες αλλά και από τους γονείς. Εμείς ζητάμε όχι μόνο την στήριξη αλλά και την συμμετοχή τους, για μια αλλαγή που δε θα είναι μόνο κυβερνητική, αλλά πολιτική. Οι κινητοποιήσεις μας θα πρέπει να συμπαρασύρουν όλη την κοινωνία» σημείωσε.
Η Γενική Συνέλευση των μελών της ΕΛΜΕΖ στο Μουσικό Γυμνάσιο πραγματοποιήθηκε την περασμένη Πέμπτη και εκεί κατατέθηκαν δύο διαφορετικές προτάσεις όσο προς το πρόγραμμα δράσης αλλά και προς το πλαίσιο διεκδικήσεων.
Τελικά αποφασίστηκε κατά πλειοψηφία το πολιτικό πλαίσιο της Κίνησης για Ενεργή ΕΛΜΕ και λευκό σε ότι αφορά το πρόγραμμα δράσης αφού δεν εξασφαλίστηκε πλειοψηφία και αυτή ήταν η πρόταση που κατατέθηκε στη Γενική Συνέλευση των Προέδρων των ΕΛΜΕ.