Ένα πολύ σοβαρό περιστατικό, που αφορά φαινόμενα επικίνδυνης και παραβατικής συμπεριφοράς μαθητών, απασχολεί τα τελευταία 24ωρα την σχολική κοινότητα του Αγγερικού, που για να αποφύγει τα χειρότερα έχει ήδη ενημερώσει την Αστυνομία την Εισαγγελική Αρχή του νησιού αλλά και το Υπουργείο Παιδείας.
Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν πως την περασμένη Παρασκευή, σημειώθηκε ένα πρωτοφανές επεισόδιο μέσα σε σχολική αίθουσα, όταν ένας μαθητής κατά τη διάρκεια διαπληκτισμού προχώρησε σε απειλές επιδεικνύοντας πυροβόλο όπλο.
Χθες, ο Σύλλογος των Διδασκόντων του σχολείου πήρε την πρωτοβουλία να κρατήσει το σχολείο κλειστό σε μια προσπάθεια να διαφυλαχτεί ένα ήρεμο κλίμα και η ασφάλεια των καθηγητών αλλά και των μαθητών, χωρίς όμως να υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για τα όσα συνέβησαν.
Σύσσωμος ο Σύλλογος Διδασκόντων, χθες το πρωί πραγματοποίησε παράσταση στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και στη συνέχεια επισκέφτηκε τον Εισαγγελέα αλλά και την Ασφάλεια, όπου σύμφωνα με πληροφορίες ενημέρωσε για τα όσα έχουν συμβεί στο σχολείο το τελευταίο διάστημα και τους λόγους για τους οποίους υπάρχει έντονη ανησυχία για την ασφάλεια των ίδιων αλλά και των μαθητών του σχολείου.
Από την Αστυνομική Διεύθυνση δεν υπάρχει μέχρι στιγμής καμία επίσημη ενημέρωση για το θέμα, το οποίο αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερη λεπτότητα και προσοχή καθώς αφορά τον χώρο του σχολείου.
Οι προσπάθειες που καταβάλλονται είναι το συμβάν να αντιμετωπιστεί με ιδιαίτερο τρόπο και να ζητηθεί κάθε δυνατή υποστήριξη όχι μόνο από τις αστυνομικές και δικαστικές αρχές, αλλά και από άλλους φορείς της τοπικής κοινωνίας, όπως είναι το ΚΕΔΥ, αλλά και το Κέντρο Πρόληψης «Η Στοργή».
Οι πληροφορίες που διαχέονται στην κοινή γνώμη πάντως προκαλούν αίσθηση, καθώς αφορούν ένα συμβάν που ουδείς θα περίμενε πως θα λάμβανε χώρα σε σχολική αίθουσα στη Ζάκυνθο.
Σε κάθε περίπτωση πάντως αναδεικνύεται η ανάγκη η τοπική κοινωνία, είτε πρόκειται για τις αρχές, είτε για τους εμπλεκόμενους φορείς, είτε για τους υπηρεσιακούς παράγοντες να δείξει τα απαιτούμενα αντανακλαστικά και να αντιμετωπίσει τα φαινόμενα της παραβατικότητας στα σχολεία εγκαίρως και με την απαιτούμενη προσοχή.