Ο νέος Νόμος για τη φορολόγηση των ακινήτων ήταν ένα από τα θέματα που απασχόλησαν την τελευταία συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της Συνομοσπονδίας Επιχειρηματιών Ενοικιαζομένων Δωματίων και Διαμερισμάτων που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή και παρουσία φοροτεχνικού, έγινε ενημέρωση σχετικά με τα φορολογικά βάρη που θα κληθούν να πληρώσουν και οι ιδιοκτήτες αυτών των καταλυμάτων.
Στα θέματα που απασχόλησαν την τελευταία συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Συνομοσπονδίας αναφέρθηκε μιλώντας στον –Ε- ο Πρόεδρος της Σ.ΕΕΔΔΕ Κωνσταντίνος Μπρεντάνος, ο οποίος κάνοντας μια αποτίμηση της φετινής σεζόν, σχολίασε πως υπήρξε αύξηση των αφίξεων με αποτέλεσμα να υπάρχουν καλά αποτελέσματα για όλες τις επιχειρήσεις του κλάδου.
«Η σεζόν έκλεισε με αύξηση και θεωρείται μια πολύ καλή χρονιά. Σε αυτό εκτός από τις δικές μας προσπάθειες συνέβαλαν και εξωγενείς παράγοντες όπως τα προβλήματα στις βορειοαφρικανικές χώρες, η ακρίβεια στην τουριστική αγορά της Ασίας αλλά και της Τουρκίας. Η Ελλάδα χαμήλωσε τις τιμές και αυτό οδήγησε στην προσέλκυση τουριστών» σχολίασε ο Πρόεδρος της Συνομοσπονδίας, εκτιμώντας πως τα αποτελέσματα θα είναι θετικά και την τουριστική σεζόν του 2014. Ο ίδιος, υποστήριξε πως οφέλη δεν υπήρξαν μόνο στις ξενοδοχειακές μονάδες αλλά και στα καταλύματα του δικού κλάδου των ενοικιαζομένων διαμερισμάτων, υπογραμμίζοντας πως τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, εξακολουθούν να είναι η «ραχοκοκαλιά» της ελληνικής οικονομίας.