Στο ποσό των 5,8 εκ. € φτάνουν οι οφειλές της ΔΕΥΑΖ στη ΔΕΗ συμπεριλαμβανομένων και των υπέρογκων τόκων, σύμφωνα με όσα δήλωσε στον –Ε- ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΖ Παναγιώτης Αβράμης.
Ο κ. Αβράμης έδωσε αυτές τις πληροφορίες σε απάντηση όσων απασχολούν τη νέα δημοτική αρχή η οποία προέκυψε από τις εκλογές της Κυριακής, καθώς ο νέος Δήμαρχος Π. Κολοκοτσάς έχει αρχίσει να ενημερώνεται για τα διοικητικά και οικονομικά θέματα τα οποία θα κληθεί να διαχειριστεί από την 1η Σεπτμεβρίου που αναλάμβάνει επίσημα καθήκοντα.
Ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΖ επεσήμανε ότι το ακριβές ποσό της οφειλής στη ΔΕΗ είναι 3.576.000 € και τα επιπλέον είναι τόκοι, ενώ σημείωσε πως είναι σε εξέλιξη διαδικασία διακανονισμού που γίνεται μαζί με εμπλεκόμενους φορείς όπως ο συνήγορος του πολίτη.
«Θα παραδώσω την επιχείρηση σε πλήρη λειτουργία και χωρίς προβλήματα» επεσήμανε ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΖ και συμπλήρωσε πως αυτή τη στιγμή η επιχείρηση προσπαθεί να εισπράξει 5 εκατομμύρια ευρώ που οφείλονται από μικρούς και μεγάλους καταναλωτές και είναι τέλη ύδρευσης-αποχέτευσης. Επιπροσθέτως έχει βεβαιωθεί στη Δ.Ο.Υ. ποσό 1,5 εκατομμυρίου ευρώ από πέρυσι το καλοκαίρι από οφειλέτες που δυστροπούν και δεν πληρώνουν τους λογαριασμούς τους.