Ανοιχτό για το κοινό είναι από χθες το Μουσείο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων στην πλατεία Σολωμού, μετά από αρκετό διάστημα που οι πόρτες του ήταν κλειστές λόγω της έλλειψης φυλακτικού προσωπικού.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοινώθηκε από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ζα-κύνθου, το Μουσείο θα είναι ανοιχτό από Τρίτη μέχρι και Σάββατο και από τις 8.00 το πρωί μέχρι τις 15.00 το μεσημέρι.
Στην εξαιρετικά θετική αυτή εξέλιξη, αναφέρθηκε μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε- η Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ζακύνθου Χριστίνα Μερκούρη, η οποία έκανε γνωστό πως ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες πρόσληψης προσωπικού μέσα από το πρόγραμμα Κοινωφελούς Εργασίας και παραχωρήθηκαν δύο άτομα για την φύλαξη του Κάστρου αλλά και τρία άτομα για το Μουσείο Ζακύνθου.
«Έχουμε την υπόσχεση πως μέσα στις επόμενες ημέρες θα διατεθούν άλλα δύο άτομα από το Δήμο» σημείωσε η κ. Μερκούρη, συμπληρώνοντας πως καταβλήθηκαν προ-σπάθειες ώστε το Μουσείο να είναι ανοιχτό τουλάχιστον το Σάββατο.
Σχετικά με το ενδεχόμενο λειτουργίας του Μουσείου Βυζαντινών και Μεταβυζαντι-νών Αρχαιοτήτων και κατά τις απογευματινές ώρες, ανέφερε πως υπό τις παρούσες συνθήκες κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν.
Περισσότερα στην εφημερίδα ΕΡΜΗΣ