Ζάκυνθος

Ανακηρύχθηκαν οι υποψηφιότητες: Μεταξύ 28 υποψηφίων Βουλευτών θα επιλέξουν οι Ζακυνθινοί

ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ

Το Πολυμελές Πρωτοδικείο Ζακύνθου εξέδωσε το απόγευμα της περασμένης  Παρασκευής την απόφαση ανακήρυξης των υποψηφίων Βουλευτών για τις εκλογές της 7η Ιουλίου και η σχετική απόφαση έχει ήδη αναρτηθεί έξω από το Δικαστικό Μέγαρο του νησιού μας.

Σημειώνεται πως στην εκλογική Περιφέρεια Ζακύνθου συμμετέχουν συνολικά 28 υποψήφιοι από 18 κόμματα. Όπως αναφέρει η απόφαση του Πρωτοδικείου, δύο εκ των υποψηφίων ο Διονύσης Ακτύπης που υπηρετούσε ως γιατρός του ΕΣΥ αλλά και ο Απόστολος Κάρτσακας που υπηρετούσε ως καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης παραιτήθηκαν από τα καθήκοντα τους πριν ανακηρυχθούν οι υποψηφιότητες τους, ώστε να μην υπάρχει ζήτημα εκλογιμότητας. Το Πολυμελές Πρωτοδικείο Ζακύνθου συγκροτήθηκε από τους Δικαστές Αικατερίνη Μασσαλή, Πρόεδρο Πρωτοδικών, Αναστάσιο Τσώτα Πρωτοδίκη και Κωνσταντίνα Δεσποτοπούλου, Πρωτοδίκη Εισηγήτρια και από το Γραμματέα Νικόλαο Χιώνη και συνεδρίασε στις 21 Ιουνίου του 2019.

Ακολουθούν τα ονόματα των κομμάτων και των υποψηφίων Βουλευτών τους:

Εκλογική Περιφέρεια Ζακύνθου

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

1.Καρυδάκη – Γριμάνη Κική του Θεοδώρου

2.Κοντονής Χαράλαμπος – Σταύρος του Νικολάου

3.Μαρκουτσάς Χαρίλαος (Χάρης) του Διονυσίου        

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

1.Ακτύπης Διονύσιος του Δημητρίου

2.Καλόφωνος Αναστάσιος του Παναγιώτη

3.Τετράδη Χριστίνα του Σπυρίδωνος

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

1.Κορφιάτης Φίλιππος – Διονύσιος του Ιωάννη

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ – ΚΙΔΗΣΟ – Ένωση Δημ. Εθνικής Μεταρρύθμισης Ε.Δ.Ε.Μ.- Ανανεωτική Αριστερά – Προοδευτικό Κέντρο – Κινήσεις Πολιτών)

1. Κάρτσακας Απόστολος του Σωτηρίου

2. Λαζένη Βαρβάρα (Βέρα) του Βασιλείου

3. Μποτώνης Διονύσιος του Αθανασίου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

1. Βρυώνης Αντώνιος του Διονυσίου

2. Καλογερία Μαρία του Σπυρίδωνος

3. Κωνσταντίνου Γεώργιος του Ευαγγέλου

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

1.Μπάκας Αθανάσιος του Φωτίου

2.Παπαγιάννου – Παναγιώτου Λεμονιά του Στεργίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

1.Μήλεση – Κακολύρη Αθηνά του Διονυσίου

2.Τσιρόπουλος Κωνσταντίνος – Διονύσιος του Φωτίου

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ

1.Παπαδάτος Ηλίας του Αντωνίου

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ – ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

1.Τσουκαλάς Χρήστος του Ιωάννη

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ

1.Παράσχης Νικόλαος του Γερασίμου

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Κ.Δ.Ε.)

1.Κοτούδη Κυριακή του Γεωργίου

Ε.Π.Α.Μ. – Α.Κ.Κ.ΕΛ. (ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.Π.Α.Μ.)-ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (Α.Κ.Κ.ΕΛ.))

1.Μαρούδας Παναγιώτης – Σιγούρος του Παύλου

ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ – ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής, Κομμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας

1.Κλάδης Διονύσιος του Παναγιώτη

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ (ΛΑ.Ε.)

1.Πέττας Δημήτριος του Δημητρίου

ΜέΡΑ25

1.Κάρδαρης Διονύσιος του Γεωργίου

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

1.Ντόζης Ιωάννης του Διονυσίου

ΚΚΕ (μ-λ)

1.Ρουκανά Αναστασία του Ιωάννη

ΠΡΑΣΙΝΟΙ                                       

1.Κιτσίκης Κωνσταντίνος του Αντωνίου

One Response

  1. Ο καλύτερος από όλους φαίνεται ότι είναι ο Τάσος Καλόφωνος της ΝΔ….

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *