Σχεδόν δύο χρόνια συμπληρώνονται από τις μεγάλες πλημμύρες που έπληξαν το νησί μας τον Νοέμβριο του 2016, αφήνοντας πίσω τους όχι μόνο καταστροφές σε σπίτια, επιχειρήσεις και καλλιέργειες αλλά δυστυχώς και ένα θύμα, τον 32χρονο συμπατριώτη μας που τόσο άδικα έχασε τη ζωή του, καθώς πνίγηκε σε πλημμυρισμένο ρέμα στο Βανάτο. Θυμίζουμε πως το νησί μας κηρύχθηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Οι βροχοπτώσεις που σημειώθηκαν στις 26 και 27 Νοεμβρίου του 2016, ανέδειξαν με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο τις τεράστιες ελλείψεις του κρατικού μηχανισμού και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, αφού ελλείψει αντιπλημμυρικών έργων και καθαρισμών, το νησί μετατράπηκε σε μια απέραντη λίμνη.
Δύο χρόνια μετά και αφού πάθαμε και μάθαμε, πλέον καταγράφουμε σημαντικά αντιπλημμυρικά έργα και καθορισμούς από την Περιφέρεια σε σημεία όπου αποδείχθηκε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ωστόσο οι παράνομες παρεμβάσεις ιδιωτών με σωληνωτά και μπαζώματα για να επεκτείνουν τα όρια των οικοπέδων του παραμένουν «ανέγγιχτες» από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς και προκαλούν αγωνία για το ενδεχόμενο μιας νέας μεγάλης νεροποντής, αφού πολλές διέξοδοι για τα όμβρια ύδατα έχουν κλείσει.
Η οικονομική ενίσχυση
Μια ακόμη εκκρεμότητα που καταγράφεται δύο χρόνια μετά αφορά και την καταβολή των έκτακτων επιδομάτων για τους πλημμυροπαθείς, για τα οποία οι παθόντες έπρεπε να υποβάλουν μια σειρά από δικαιολογητικά στο Τμήμα Κοινωνικής Πρόνοιας του Δήμου.
Πρόκειται για το ποσό των 99.080,54 ευρώ που μέχρι σήμερα δεν έχει καταβληθεί στους πληγέντες, παρά το γεγονός ότι θεωρείται ως ένα έκτακτο εφάπαξ βοήθημα για τις ανάγκες που προκάλεσε μια φυσική καταστροφή.
Σύμφωνα με πληροφορίες, αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία από το Τμήμα Πρόνοιας, ακολούθησε η αναγγελία της πίστωσης από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων στις 6 Αυγούστου του 2018. Είχε προηγηθεί η απόφαση του Υπουργού Π. Σκουρλέτη για την κατανομή του ποσού τον περασμένο Ιούλιο.
Το Δημοτικό Συμβούλιο έχει κάνει αποδεκτό το ποσό αυτό και μάλιστα, υπήρξε και μια ομόφωνη απόφαση ώστε τα χρήματα αυτά να μην παρακρατηθούν σε περίπτωση οφειλών των πληγέντων προς το Δήμο.
Σήμερα το ποσό βρίσκεται στην ταμειακή υπηρεσία και αυτό που αναμένεται να είναι να καταβληθεί – επιτέλους στους δικαιούχους έστω και δύο χρόνια μετά την καταστροφή!
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ