Η εταιρεία ”ΝΑΚΑΣ” τοποθέτησε τα καθίσματα και το λοιπό εξοπλισμό με υπερεντατικούς ρυθμούς
Κάθε μέρα που περνά μας φέρνει πιο κοντά στο όνειρο της λειτουργίας του κλειστού Δημοτικού Θεάτρου και ομολογουμένως τις τελευταίες εβδομάδες βλέπουμε την πορεία των εργασιών να είναι εντυπωσιακή σε ρυθμούς.
Ο –Ε- φέρνει στην επικαιρότητα το φωτογραφικό υλικό των τελευταίων ωρών, για να ενημερώσει όλους τους Ζακυνθινούς που αγωνιούν για το έργο και θέλουν να δουν το Θέατρο σε λειτουργία.
Η εταιρεία που ανέλαβε μετά από διαγωνισμό τον εξοπλισμό, έκανε άλματα για να προλάβει μέσα στο λιγοστό χρόνο που είχε στη διάθεσή της να εγκαταστήσει αυτά που προέβλεπε η σύμβαση και τώρα βρισκόμαστε στην τελική φάση.
Όπως φαίνεται στη φωτογραφία από το εσωτερικό του Θεάτρου, τα καθίσματα έχουν τοποθετηθεί και οι μικρές εκκρεμότητες που θα μείνουν θα τελειοποιηθούν το συντομότερο δυνατόν. Η εταιρεία είχε υποσχεθεί ότι τα τέλη Απριλίου θα παραδώσει και όπως όλα δείχνουν τηρεί την υπόσχεσή της.
Αν και η κριτική που έχει ασκηθεί είναι μεγάλη για το έργο του Θεάτρου, η ευχή των κατοίκων είναι να τελειώσει και να λειτουργήσει. Μπορεί η κριτική να είναι δικαιολογημένη αλλά τώρα που βρισκόμαστε στο τελευταίο σκαλί αναμένουμε με αγωνία την αίσια έκβαση.
Σημαντικό είναι να αναφερθεί ότι μετά τον εσωτερικό χώρο θα πρέπει να επιδειχθεί φροντίδα και για τον εξωτερικό. Όλα τα προηγούμενα χρόνια και καθώς το κτίριο το έκρυβαν οι λαμαρίνες, το πεζοδρόμιο της πίσω πλευράς είχε μετατραπεί σε σκουπιδότοπο. Η λειτουργία του Θεάτρου επιβάλλει να μετακινηθούν οι κάδοι και να καθαριστεί ο χώρος. Οι υποσχέσεις που είχαν δοθεί έλεγαν για υπογειοποίηση των κάδων αλλά αυτό δεν προβλέπεται να γίνει άμεσα. Έτσι λοιπόν και επειδή τα σκουπίδια δεν πρέπει να τα πετάμε γύρω από το Θέατρο, αναμένουμε από το Δήμο να περιφρουρήσει το χώρο.
O εξοπλισμός δημοπρατήθηκε με το ποσό των 588.710 χιλιάδων ευρώ και οι πιστώσεις προέρχονται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ
Δείτε την πλήρη φωτογραφία:
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/04/Θεατρο-2-1024x498.jpg)