Στα νέα δεδομένα που φέρνει στην αγορά η αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ σε πολλά εμπορεύματα και υπηρεσίες αναφέρθηκε ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Δημήτρης Γαργαλέας, υποστηρίζοντας πως η εξέλιξη αυτή, θα φέρει ανατιμήσεις, λουκέτα σε επιχειρήσεις στο χώρο της εστίασης και ύφεση στην καταναλωτική κίνηση.
Ωστόσο επεσήμανε πως τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα στη Ζάκυνθο που στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στον τουρισμό.
Με δεδομένη μάλιστα και την ιδιότητά του ως λογιστής, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου έκανε ειδική μνεία και στις διαδικασίες που θα πρέπει να ακολουθήσουν οι φοροτεχνικοί που θα πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.
Ειδικά για τον κλάδο των ξενοδοχείων που αφορά πολλές επιχειρήσεις στο νησί, σχολίασε πως οι αλλαγές στους συντελεστές θα τεθούν σε ισχύ από την 1η Οκτωβρίου και προς το παρόν παραμένει το 6% στα καταλύματα.
«Τα συμβόλαια έχουν ήδη υπογραφεί και μια αλλαγή εν μέσω της τουριστικής περιόδου θα ήταν ακόμη περισσότερο καταστροφική» σχολίασε. Ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου σχολίασε πως επί της ουσίας, με την αύξηση του ΦΠΑ κατά 10% , συρρικνώνεται αντίστοιχα κατά 10% !
«Οι επιπτώσεις θα είναι πολύ σύντομα αισθητές, αφού ο ΦΠΑ είναι ένας φόρος που αφορά τα υψηλά, τα χαμηλά, ακόμη και τα ανύπαρκτα εισοδήματα. Είναι ουσιαστικά ένας άδικος φόρος αφού δεν επιβάλλεται ανάλογα με το εισόδημα και την ικανότητα κάθε φορολογούμενου να ανταποκριθεί στα έσοδα του Κράτους. Είτε είσαι πλούσιος είτε φτωχός, ο ΦΠΑ είναι ίδιος και ως εκ τούτου άδικος» τόνισε και συ-μπλήρωσε πως αναμένεται μια ραγδαία επίπτωση από τους νέες συντελεστές στις υπηρεσίες εστίασης και ενδεχομένως λουκέτα σε κάποιες επιχειρήσεις του κλάδου. Ο ίδιος εξέφρασε μια επιφύλαξη για το αν θα αυξηθούν τα κρατικά έσοδα, ενώ προέ-βλεψε πως θα υπάρξει άνοδος της φοροδιαφυγής.
«Την αύξηση του ΦΠΑ εν καιρώ κρίσης, θα την αφομοιώσουν οι υπηρεσίες και όχι ο καταναλωτής. Ειδικά όταν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού. Μέσα σε αυτή την κρίση και τις τεράστιες δαπάνες μιας επιχείρησης πολλές επιχειρήσεις θα βάλουν λουκέτο» κατέληξε.
Μαριλένα Παπαδάτου