Την ένταξη μιας σειράς έργων που αφορούν παρεμβάσεις για την προστασία από τις πλημμύρες αλλά και βελτιώσεις του επαρχιακού οδικού δικτύου των νησιών, αποφάσισε το Περιφερειακό Συμβούλιο και στην συζήτηση που έγινε μέσω τηλεδιάσκεψης την περασμένη εβδομάδα, δεν έλειψαν οι αντιπαραθέσεις για το ποσοστό των χρημάτων που κατανέμεται σε κάθε νησί αλλά και γενικότερα για τα ψίχουλα που καλείται να διαχειριστεί η ΠΙΝ για έργα!
Πρόκειται για έργα συνολικού προϋπολογισμού 3.315.000 Ευρώ, χρήματα που θα καταβληθούν από το Πρόγραμμα Δημόσιων Επενδύσεων, μετά από απόφαση του Υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και δικτύων.
Θυμίζουμε πως η απόφαση εκδόθηκε λίγο πριν εκπνεύσει το 2012, με σκοπό να καλυφθούν κάποιες πιεστικές ανάγκες πληρωμών για παλιά και νέα έργα, γεγονός που χαρακτηρίστηκε από τον Περιφερειάρχη ως μια σημαντική επιτυχία της ΠΙΝ.
Η αρχή των αντιπαραθέσεων έγινε με τον περιφερειακό σύμβουλο της αντιπολίτευσης Δ. Πουλιέζο να επισημαίνει πως τα έργα που πραγματοποιούνται είναι ελάχιστα σε σχέση με τις πραγματικές ανάγκες των νησιών και κακώς υπάρχει πανηγυρισμός από τον Περιφερειάρχη, ενώ στην συνέχεια ο κ. Μαλακάσης από την Λευκάδα συνέχισε στο ίδιο κλίμα, σχολιάζοντας πως η Λευκάδα είναι ξεχασμένη στον προγραμματισμό!
Ο Περιφερειάρχης Σπύρος Σπύρου απάντησε πως ειδικά οι εκπρόσωποι της Λευκάδας, όπου υλοποιείται το τεράστιο έργο του Διαύλου με προϋπολογισμό πάνω από 22 εκατομμύρια ευρώ, δεν πρέπει να εκφράζουν παράπονα και επανέλαβε πως καταβάλλονται σοβαρές προσπάθειες ώστε τα κονδύλια να κατανέμονται ανάλογα με τις ανάγκες χωρίς αδικίες και διακρίσεις.
Συγκεκριμένα σε ότι αφορά τη Ζάκυνθο πάντως, οι πιστώσεις από το συγκεκριμένο πρόγραμμα ανέρχονται στο ποσό των 670.000 Ευρώ και κατανέμονται ως εξής:
-Συντήρηση – βελτίωση και κατασκευή τεχνικών έργων στο οδικό δίκτυο, προϋπολογισμού 58.516,29 ευρώ που εκτελείται.
-Παρεμβάσεις – βελτιώσεις στις επαρχιακές οδούς 4η, 6η και 14η με προϋπολογισμό 187.467, 22 ευρώ που εκτελείται
-Συντήρηση, επισκευή και εξωραϊσμός κτηρίων Π.Ε Ζακύνθου με προϋπολογισμό 50.000 Ευρώ και μελέτη που εκπονείται.
-Αντιπλημμυρικά έργα και καθαρισμός χειμάρρων και τάφρων Ζακύνθου, με προϋπολογισμό 45.000 Ευρώ για τα οποία έχει υπογραφεί ήδη σύμβαση.
-Συντήρηση Οδικού Δικτύου Ζακύνθου με προϋπολογισμό 294.000 Ευρώ για το οποίο εκπονείται η μελέτη
-Συντήρηση σηματοδοτών οδικού δικτύου Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου με προϋπολογισμό 35.000 Ευρώ για το οποίο εκπονείται μελέτη.