Ενώ χθες στις 11 το πρωί σε σχεδόν όλη την Ελλάδα ήχησαν οι σειρήνες της Πολιτικής Προστασίας, στο πλαίσιο της καθιερωμένης άσκησης Παρμενίων για ακόμη μια φορά στο νησί μας υπήρξε … απόλυτη σιγή.
Όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενο δημοσίευμα της εφημερίδας μας από το 1999 έχει τεθεί εκτός λειτουργίας η σειρήνα έκτακτης ανάγκης που βρίσκεται εγκατεστημένη στην οροφή του κτηρίου του ΟΤΕ και όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει σημάνει ποτέ, κατά τη διάρκεια ασκήσεων ετοιμότητας που οργανώνονται σε τοπικό ή και πανελλαδικό επίπεδο από τις κρατικές υπηρεσίες που είναι υπεύθυνες για την ασφάλεια και την Πολιτική Προστασία.
Η εκκρεμότητα αυτή είναι σοβαρή, αν ληφθεί υπόψη ότι η σειρήνα σημαίνει σε περίπτωση κάποιας ανάγκης για την έγκαιρη και ταυτόχρονη ενημέρωση των κατοίκων της Πόλης.
Την ευθύνη για την συντήρηση και λειτουργία της σειρήνας έκτακτης ανάγκης έχει επιφορτιστεί ο Δήμος Ζακύνθου που μέχρι σήμερα δεν είχε προχωρήσει ούτε στην επισκευή της αλλά ούτε και στην αντικατάστασή της, που είναι πλέον μονόδρομος μια που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές και είναι παρωχημένης τεχνολογίας.
Θυμίζουμε πως για πρώτη φορά φέτος στο Τεχνικό Πρόγραμμα του Δήμου Ζακύνθου για το 2018 έχει συμπεριληφθεί η δαπάνη για αγορά εξοπλισμού σειρήνας Πολιτικής Προστασίας με προϋπολογισμό 20.000 ευρώ, χωρίς όμως μέχρι στιγμής να έχει γίνει η σχετική προμήθεια και αυτό που αναμένουμε να δούμε είναι αν η εκκρεμότητα αυτή θα υπάρχει και μέχρι την επόμενη άσκηση Παρμενίων για το 2019.
Απευχόμαστε ασφαλώς να συμβεί κάποιο έκτακτο γεγονός που θα επιβάλει να ηχήσουν οι σειρήνες συναγερμού αλλά στο νησί μας θα είναι εκτός λειτουργίας.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ