Με νέο έγγραφο προς το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής ο Φορέας Διαχείρισης του ΕΘΠΖ ζητά για ακόμη μια φορά την άμεση αποκατάσταση του ΧΥΤΑ στο Σκοπό, υπογραμμίζοντας την ανάγκη εξασφάλισης των απαιτούμενων κονδυλίων για να ολοκληρωθούν τα έργα που πρέπει.
Τις προηγούμενες ημέρες η εφημερίδα μας είχε αναφερθεί στο νέο υψηλό πρόστιμο που επιβλήθηκε από τον Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων στο ΦοΔΣΑ για την λειτουργία του ΧΥΤΑ και αυτό είναι ακόμη μια παράμετρος που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη εκτός από την σημαντική βλάβη που προκαλείται στο περιβάλλον αλλά και την απαξίωση της περιοχής.
«Πολλές φορές κατά το παρελθόν έχουμε κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου τόσο στο Υπουργείο Περιβάλλοντος όσο και σε συναρμόδιες Υπηρεσίες για την αποτελεσματική αποκατάσταση του Σκοπού. Είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί και χρειάζονται πόροι. Όλο ακούμε λόγια αλλά δεν βλέπουμε έργα. Βλέπουμε τα αποτελέσματα . Είναι θέμα άμεσης προτεραιότητας» σημείωσε ο Πρόεδρος του ΕΘΠΖ Δρ. Κουτσούμπας μιλώντας στον -Ε- και τονίζοντας πως ο Φορέας μπορεί να μην έχει κατασταλτικό ρόλο αλλά ενεργοποιείται ενημερώνοντας τις αρμόδιες αρχές.
Εν προκειμένω υπήρχαν καταγγελίες από τους φύλακες του ΕΘΠΖ και τις προηγούμενες ημέρες για διαρροή στραγγιδιών στο Βροντόνερο στο Λιμεναρχείο αλλά και στο Τμήμα Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας.
Ο Πρόεδρος του ΕΘΠΖ βρέθηκε στη Ζάκυνθο με αφορμή την προγραμματισμένη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου του ΦΔ που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή, με επίκεντρο τον προγραμματισμό για τη νέα περίοδο ωοοτοκίας, ενώ είχε συναντήσεις τόσο με τους εκπροσώπους της κοινότητας Καλαμακίου όσο και της κοινότητας Βασιλικού.
Αντικείμενο ήταν μεταξύ άλλων τα προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν ενόψει της έναρξης της τουριστικής περιόδου και ζητήθηκε η συνεργασία με τους επαγγελματίες της περιοχής για ζητήματα όπως η αποκατάσταση φθορών στα φυλάκια, στις υποδομές των παραλιών κτλ.
Ο κ. Κουτσούμπας ανέφερε πως εκτός από τις καταστροφές που προκλήθηκαν από το βαρύ φετινό χειμώνα υπάρχουν δυστυχώς και καταστροφές από δολιοφθορές και αυτό δεν είναι ένα πρωτόγνωρο φαινόμενο.
Τέλος, αναφερόμενος και στη διαχείριση των παραλιών ωοτοκίας , θύμισε τα προβλήματα των τελευταίων ετών και σημείωσε πως υπάρχει ένας προσανατολισμός στο Υπουργείο ώστε οι παραλίες να «επιστρέψουν» στην αρμοδιότητα των ΦΔ όπως συνέβαινε κατά το παρελθόν.
«Έχουμε δώσει έναν αγώνα ώστε οι παραλίες ωοτοκίας να περάσουν στην πραγματική δικαιοδοσία του Πάρκου. Γνωρίζω πως υπάρχει προσπάθεια για νέα νομοθετική ρύθμιση σε ότι αφορά τους αιγιαλούς που να αναφέρεται και στη διαχείριση των παραλιών μέσα στους βιοτόπους. Ζητάμε όχι μόνο τα έσοδα αλλά μια αποτελεσματική προστασία. Το Πάρκο είναι σοβαρός συνομιλητής με κανόνες και αρχές και αυτό έχει αναγνωριστεί και από τους επιχειρηματίες. Δυστυχώς υπάρχει ένα αλαλούμ τα τελευταία χρόνια και δεν έχουμε δει αποτελεσματικό τρόπο παρέμβασης» σημείωσε.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ